• Aktualności

      • NIECODZIENNA POMOC

      • Pomaganie drugiemu człowiekowi, to dla jednych nieodłączna część życia, dzięki której mogą wesprzeć ludzi w trudnej sytuacji, dla innych szansa na poprawienie własnego samopoczucia.

       Dnia 12 marca 2022r. do naszej szkoły przyjechali Anglicy z niecodzienną misją. Okazało się, że ich podróż do Polski miała konkretny cel. Przywieźli osobom przybyłym z Ukrainy do Knyszyna różnorodne paczki zawierające żywność, środki higieniczne, kosmetyki, odzież, pieluchy, mleko, butelki i smoczki dla dzieci, kołdry, poduszki, pościel, koce i ręczniki. Oprócz artykułów materialnych, tak potrzebnych ludziom, potrzebne jest też serce i czas, który poświęcamy innym. Ta akcja, pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania wielu osób.

       Zespół Szkół Ogólnokształcących serdecznie dziękuje tym, którzy wspomagali akcję. Naszej absolwentce, Pani Anecie i jej rodzinie z Bristolu, Polakom i Anglikom mieszkającym w Bristolu, Crofts End Church z Bristolu, Pani Sue Mackel z przyjaciółmi i Bath Weterans, oraz wielu osobom, dzięki którym udało się zebrać potrzebne rzeczy i pieniądze na transport. Podziękowania kierujemy również kierowcom, którzy przemierzyli dwa tysiące kilometrów, aby dowieźć zebrane produkty. Dziękujemy za ofiarowany czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka, za przyłączenie się do akcji i bezinteresowny dar serca, bo ,,dobroć okazana innym wraca do nas ze zdwojoną siłą.” Miłość wyrażana jest poprzez wrażliwość na drugiego człowieka. Darczyńcy dodatkowo okazują ją w prezenscie, który trafia prosto w serca wielu rodzin. Dostarczone produkty zostały przekazane Ukraińcom mieszkającym w Knyszynie.

       Podziękowania kierujemy również do strażaków OSP Knyszyn za pomoc w rozładunku busa.

      • "Ocalić historię od zapomnienia i łączyć pokolenia”

      • Dnia 08.03.2022 r. uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej im. Płk Witolda Pileckiego z Knyszyna odwiedzili Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

       Wyjazd miał na celu przybliżyć historię ludzi zesłanych na Sybir oraz historię polskich oficerów pomordowanych w Katyniu. Jak możemy przeczytać na wystawie, „Syberia to kraina w Azji porośnięta tajgą. W języku polskim istnieje jednak jeszcze słowo Sybir, oznaczające coś zupełnie innego. Sybir to symbol niewoli i cierpienia obejmujący wszystkie miejsca w Rosji lub w Związku Sowieckim, do którego trafiali zesłańcy. (…) Sybir w XX wieku stał się największym więzieniem świata, symbolem cierpienia, bólu i tęsknoty, ale też niezłomności i walki o przetrwanie.” Biorąc udział w zajęciach edukacyjnych uczniowie dowiedzieli się czym był Sybir, poznali niesamowite życiorysy Polaków, którzy w XIX w. na Syberii zbudowali swoje kariery. Siódmoklasiści i ósmoklasiści poznali syberyjską faunę i florę oraz kultury rdzennych plemion. Oprócz zajęć zwiedziliśmy muzeum. Wystawa bardzo przemawia do wyobraźni, bo życiorysy Sybiraków nie pozwalają na obojętność. Uczniowie poznali bliżej losy zesłanych i doświadczyli namiastki ich dramatu. Tematyka Sybiru oraz oficerów pomordowanych w Katyniu bardzo zainteresowała naszych uczniów. Z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści i historii ludzi wywożonych w różnych czasach na Sybir. Muzeum to nie tylko wystawa. To setki poruszających opowieści o wielu zesłańcach.

       Musimy pamiętać o tamtych tragicznych wydarzeniach i być strażnikami historii. Mamy przecież obowiązek pielęgnowania naszej przeszłości i przekazywania prawdy o niej.

      • POMOC UKRAINIE

      • W związku z sytuacją na Ukrainie Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Płk. Witolda Pileckiego w Knyszynie zorganizował zbiórkę potrzebnych rzeczy, materiałów opatrunkowych, pieluch, chusteczek nawilżanych oraz innych środków higienicznych i chemicznych; żywności długoterminowej ukraińskim rodzinom, a w szczególności dzieciom.

       Zespół Szkół Ogólnokształcących serdecznie dziękuje za zaangażowanie tym, którzy wspomagali akcję: Rodzicom, Nauczycielom, Uczniom, Dziękujemy za ofiarowany czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka, za przyłączenie się do akcji i bezinteresowny dar serca. Oczywiście jak zawsze nie zawiedliście. Dzięki Wam udało nam się zebrać i przekazać wszystkie rzeczy potrzebne ludziom na granicy polsko-ukraińskiej.

      • Solidarni z Ukrainą

      • W dniu dzisiejszym 10.03.21r. uczniowie ZSO w Knyszynie ubrali się na niebiesko i żółto w ramach solidarności z narodem ukraińskim.

      • Zbiórka dla Ukrainy

      • Pomóżmy🤝 ukraińskim rodzinom, a w szczególności dzieciom‼️

       Organizujemy zbiórkę materiałów opatrunkowych, pieluch, chusteczek nawilżanych oraz innych środków higienicznych i chemicznych; żywności dla dzieci, żywności długoterminowej.

       Pokażmy, że mamy wielkie serca 💕💞i potrafimy pomagać!

       Liczymy na Was!!!

       Rzeczy prosimy przynosić do sali korekcyjno - logopedycznej lub do wychowawców.

      • Sukces Leny Woronieckiej

      • Sukces naszej uczennicy, Leny Woronieckiej z klasy 3a w Regionalnym Konkursie Piosenki Walentynkowej w Goniądzu pt. " Miłość niejedno ma imię" Lenka zajęła III miejsce w kategorii klas I-III.

      • AUDYCJA MUZYCZNA pt." Co to jest rytm?"

      • Po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole muzyków, którzy przybliżyli wszystkim dzieciom tajniki jednego z elementów muzyki - rytmu. Audycja rozpoczęła się w rytmie walca, następnie dzieci poznały wartości rytmiczne i instrumenty muzyczne: ksylofon, cajon i gitarę basową. Dzieci aktywnie uczestniczyły w audycji poprzez powtarzanie sekwencji rytmicznych, śpiew i taniec. 

      • Walentynki w bibliotece

      • 14 lutego z okazji WALENTYNEK biblioteka szkolna przygotowała wiele atrakcji. Randka w ciemno z książką, najpopularniejsza para bajkowa, związki frazeoologiczne do wyrazu serce. Była też loteria fantowa z nagrodami i  słodycze. Zabawa walentynkowa przebiegła w przyjaznej i życzliwej atmosferze, a celem jej była promocja czytelnictwa. 

       Naszym czytelnikom życzymy radości, uśmiechu i wspaniałych przyjaciół.

      • Uwaga!

      • Od 14 lutego 2022r. w ZSO w Knyszynie będzie obowiązywał nowy plan zajęć. Zachęcamy do zapoznania się ze zmianami.

      • Ważna informacja

      • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Nauki z dnia 26 stycznia 2022 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 od 7 lutego  2022 r. do 27 lutego 2022 r. organizacja pracy szkoły wygląda następująco:

       • Dla uczniów klas I – IV oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych realizowane będą zajęcia stacjonarnie w szkole i przedszkolu zgodnie z obowiązującym planem i harmonogramem zajęć.
       • Dla uczniów klas V – VIII zostaje wprowadzona nauka zdalna, komunikacja w trakcie lekcji odbywać się będzie za pomocą platformy ZOOM, zgodnie z zasadami obowiązującymi wcześniej.
       • Lekcje dla klas V – VIII odbywać się będą według obowiązującego planu zajęć  i podanego harmonogramu czasowego.
      • "Einstein też miał 3 lata"-projekt w Przedszkolu

      • Od 6 grudnia 2021 r. w Przedszkolu w Knyszynie rozpoczął się projekt „Einstein też miał 3 lata”. Na początku ruszyły warsztaty plastyczno – techniczne. Głównym celem zajęć jest rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej, indywidualnych zdolności twórczych uczniów, ich wyobraźni oraz twórczego myślenia. Jest to możliwe dzięki pobudzeniu ich kreatywności oraz doskonaleniu sprawności manualnych. W wyniku czego możliwe jest odkrywanie przyjemności tworzenia jak również cieszenie się uzyskanym efektem pracy. Wyzwalała się u dzieci radość tworzenia i wiara we własne uzdolnienia. Uczestnicy zajęć eksperymentowali tworząc ciekawe, bogate i pomysłowe prace.

       Równolegle z warsztatami plastyczno – technicznymi ruszyły zajęcia ruchowe. Celem tych zajęć jest troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną, zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych, wytworzenie u przedszkolaków zainteresowania i potrzeb regularnej aktywności fizycznej. Sprzyja to rozwojowi dzieci, procentuje w codziennym życiu, ale także sprzyja uprawianiu sportu w późniejszym wieku. Zajęcia ruchowe poprzez swoją formę przygotowują dziecko do aktywności fizycznej i działania w grupie. Im trafniejsze i pełniejsze jest nasze oddziaływanie, tym zdrowsze i radośniejsze jest dziecko.

                                                     

      • Podsumowanie projektu

      • Działania w ramach projektu Erasmus+ „Jak prestiżowo można żyć zdrowo?” realizowanego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie w okresie wrzesień 2021-styczeń 2022 roku.

          W okresie od września 2021 do stycznia 2022 roku,   w naszej szkole przeprowadzono następujące działania.

          10 września uczniowie, biorący udział w projekcie i przygotowujący się do wyjazdu na mobilność do szkoły partnerskiej w Wilnie rozpoczęli serię zajęć z języka angielskiego, które przeprowadzili nauczyciele języka angielskiego z naszej szkoły – Krystyna Jankowska i Barbara Kozłowska. Na zajęciach uczniowie ćwiczyli komunikację oraz słownictwo związane z tematyką projektu.  

           20 września 2021r. koordynatorzy projektu przeprowadzili zajęcia o tematyce kulturowej dotyczącej Litwy. W tym samym czasie uczniowie, pod okiem koordynatorów, przygotowywali się również do wyjazdu pod kątem organizacyjnym i pedagogicznym – sporządzono wnioski o uzyskanie karty EKUZ, wykupiono polisę ubezpieczeniową oraz sporządzono listę rzeczy, które należy zabrać na wyjazd.

          W dniu 29 września uczestniczyliśmy w spotkaniu organizacyjnym online, w trakcie którego krok po kroku omówiliśmy program naszej mobilności planowanej w październiku 2021. Poznaliśmy uczniów, z którymi będziemy mieli wspólne zajęcia, oraz wychowawczynię klasy. Omówiliśmy scenariusz zajęć w szkole i poza nią.

       Niestety pandemia pokrzyżowała te plany i mimo, iż wyjazd był w całości przygotowany (uczniowie zakończyli przygotowanie językowe, kulturowe, pedagogiczne, uzyskaliśmy karty EKUZ, zakupiliśmy polisę, zarezerwowaliśmy wszystkie usługi na miejscu w Wilnie), zostaliśmy zmuszeni do zmiany terminu mobilności.

          19.11.2021 r. zorganizowaliśmy rozmowę na platformie ZOOM, dzięki czemu uczniowie mieli możliwość rozmowy na temacie projektu, przedstawienia swoich szkół, zainteresowań. Z pewnością było to ważne i potrzebne działanie, przyczyniające się do realizacji założeń projektu.

           W ramach projektu grudniu w klasach 7 naszej szkoły przeprowadzono zajęcia z języka angielskiego „Healthy and unhealthy food”, dotyczące zdrowej diety.

           Uczniowie pogłębili słownictwo z zakresu „Żywienie”, grupowali nazwy jedzenia i napojów na kategorie zdrowe/niezdrowe rozwiązując interaktywne quizy. Pracując w grupach projektowali zdrowe jadłospisy. Uczniowie klasy 7a pod opieką p. Krystyny Jankowskiej nagrali filmiki z przepisami na  zdrowe koktajle.

       W ramach programu Erasmus+ „Jak prestiżowo można żyć zdrowo” został wydany kalendarz ścienny na rok 2021/2022.

            Projekt ten jest podsumowaniem cyklu „Przepis na … ", który realizowaliśmy od stycznia do grudnia 2021 roku. Nasi uczniowie dzielili się przepisami na zdrowe dania, które przygotowywali w domach. Przepisy w języku polskim i angielskim, zdjęcia, filmiki były zamieszczanie na stronie szkoły i Facebooku szkolnym. Uczniowie pracowali pod opieką Agnieszki Bagińskiej i Krystyny Jankowskiej. Druk kalendarza został sfinansowany ze środków Knyszyńskiego Towarzystwa Regionalnego imienia Zygmunta Augusta pozyskanego z 1% podatku.

       Agnieszka Bagińska

      • "Kłopoty Mikołaja"-audycja muzyczna

      • Audycja Muzyczna pt. "Kłopoty Mikołaja", która odbyła się w środę, 12 stycznia dla dzieci z przedszkola i klas 1-3, to kolejna propozycja białostockich muzyków skierowana do najmłodszych. W czasie przedstawienia muzycznego dzieci poznały instrumenty muzyczne: flet poprzeczny, pianino elektryczne i kontrabas oraz aktywnie uczestniczyły w przywracaniu pamięci Świętego Mikołaja. Elfy przedstawiały scenki dobrego i złego zachowania, które decyzją dzieci trafiały do odpowiedniego worka. Całości dopełniło wspólne muzykowanie, śpiew kolęd i piosenek świątecznych.