• Aktualności

      • Biwak klasy 8a

      • W dniach 17-18.06.2021 r. klasa VIII A uczestniczyła w biwaku zorganizowanym w "SIEDLISKU Z WIDOKIEM" nad Jeziorem Zygmunta Augusta.

       Przy upalnej pogodzie, w cudownym miejscu, które zachwycało niezwykłą przyrodą i przepięknymi widokami odpoczywaliśmy aktywnie po trudnym okresie nauki zdalnej. Podziwialiśmy zachód słońca nad jeziorem, a najbardziej wytrwali także wschód – o godzinie 04.12. Nocą mieliśmy okazję oglądać Wielki Wóz i  obserwować "spadające gwiazdy".

       Zgodnie z przygotownym programem naszego biwakowania realizowaliśmy nasze działania: w zdrowej rywalizacji sportowej (turniej ringo, piłki siatkowej i kometki) oraz grach edukacyjnych (szachy, monopol).

       W drugim dniu biwakowania mieliśmy ogromną przyjemność gościć - P. dyr. M. Tywończuk i P. dyr. B.Gosko. Podczas spotkania uczniowie w miłej i przyjaznej atmosferze mogli podzielić się swoimi wrażeniami z biwaku i porozmawiać o szkole oraz zrobić wspólne pamiątkowe zdjęcie. Integracja klasy przebiegała w miłej atmosferze, otwartości i wrażliwego, pełnego szacunku spojrzenia na siebie nawzajem. Był czas na rozmowy, dyskusje oraz utrwalenie swoich przyjaźni.

       Niestety świetny wypoczynek dobiegł końca i nieco zmęczeni jednak pełni miłych wspomnień, musieliśmy rozstać się z tym przepięknym zakątkiem.

      • Ćwiczymy dobrą postawę

      • Ćwiczymy dobrą postawę!

       Kolejny zestaw ćwiczeń na dobrą postawę. Można ćwiczyć w domu i w plenerze.  Pani Ewa Poduch proponuje zestaw ćwiczeń z laskami. Przeczytajcie rady pani Ewy!

       Grunt  to dobra postawa.

       „Od tego jak stoisz i poruszasz się a nawet siedzisz zależy wiele. Właściwa postawa nie tylko korzystnie wpływa na wygląd (sprawia, że  wydajesz się wyższy i szczuplejszy), umożliwia wyprostowanie pleców  i rozluźnienie mięśni, zwiększa pojemność płuc  i  wpływa na lepsze samopoczucie.

       Kolejną propozycją dla kształtowania prawidłowej postawy ciała są ćwiczenia z kijkami (laski gimnastyczne). Poniżej przedstawiamy zestaw ćwiczeń z laskami w wykonaniu dziewcząt klas VI, są to ćwiczenia wzmacniające i  rozciągające mięśnie posturalne (ćwiczenia  wzmacniające mięśnie obręczy barkowej, mięśnie  tułowia w różnych płaszczyznach ze stabilizacją obręczy barkowej oraz  ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha). Zachęcamy do ćwiczeń.”

      • Miłe spotkanie w szkole

      • 18.06.2021 piątek był niezwykłym dniem. Naszą szkołę i klasę 3b odwiedziły trzy przemiłe dziewczyny. Mama - Magdalena Ostrowska- absolwentka naszej szkoły od wielu lat mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, która chciała odwiedzić "swoją szkołę", ale zarazem pokazać ją swoim córkom Mayi i Neli.

       Uczniowie klasy 3b byli bardzo ciekawi jak wygląda nauka w szkole w Stanach Zjednoczonych. Zadawali mnóstwo pytań, a dziewczynki chętnie odpowiadały o nauce w szkole amerykańskiej i drugiej do której uczęszczają- szkole polskiej. Klasa 3b zaprosiła dziewczynki do wspólnej zabawy na klasowym pikniku, podczas którego Maya i Nela mogły ćwiczyć konwersację w języku polskim, a uczniowie klasy 3 b swoje umiejętności z języka angielskiego. Przekonali się jak bardzo ważna jest nauka języka np. angielskiego.

       Szkoła wywarła duże wrażenie. Pani Magdalena rozpoznała "stare" kąty, ale zauważyła jak pięknie rozbudowała się szkoła i jej otoczenie. Mamy nadzieję, że to początek naszej znajomości, a dziewczynki po powrocie z wakacji przekażą nasze pozdrowienia szkole polonijnej.

      • "Otwórz się na pomoc"-gra interaktywna

      • Gmina Knyszyn przyłączyła się  do  kampanii promocyjnej „Otwórz się na pomoc” o zdrowiu psychicznym i uzależnieniu, w ramach projektu pt. "Realizacja działań z zakresu edukacji i bezpieczeństwa publicznego ukierunkowanych na kształtowanie właściwych postaw funkcjonowania społecznego w sytuacji występowania zagrożeń epidemiologicznych".

       Program  ma za zadanie pomóc zmierzyć się  z zagrożeniami jakie niesie internet. Dzieci i młodzież bardzo często uzależniają się od gier komputerowych, od internetu oraz są narażone na przemoc oraz internetowy hejt. Często uzależnienia powodują poważne problemy i mają wpływ na życie osób uzależnionych i ich rodzin.

       Film interaktywny pn. „Otwórz się na pomoc” jest to opowieść  wymagająca od uczestnika akcji (podobnej jak w grze), od decyzji gracza zależy jak potoczy się historia. W kampanii promocyjnej możemy, w stworzonym  specjalnym dziale  „Prawdziwe historie”, posłuchać aktorów przedstawiających rzeczywiste  historie dzieci, które musiały zmierzyć się z uzależnieniem od alkoholu, hejtem i przemocą w sieci, uzależnieniem od internetu. Znajdziemy tu również również część dotyczącą  problemu zdrowia psychicznego rodzin w zamknięciu w czasie pandemii.

       Zapraszamy rodziców i dzieci do połączenia przyjemnego z pożytecznym i zagrania w tą nietypową grę, pokierowania losem bohatera filmu – 12 letniego Dominika – chłopaka uzależnionego od gier komputerowych, aby przekonać się jakie wybory przybliżają go do rodziny, a jakie sprawiają, że pogłębia się on w swoich negatywnych przyzwyczajeniach.

      • Dzień Dziecka i Dzień Sportu

      • 14 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka i Dzień Sportu. Nauczyciele wychowania fizycznego, wychowawcy oraz nauczyciele przygotowali uczniom wspaniałą zabawę.

       Dzień zaczął się od uroczystego powitania uczniów przez Panią Dyrektor ZSO w Knyszynie Magdalenę Tywończuk, następnie była wspólna gimnastyka, zawody sportowe, przeciąganie liny oraz mnóstwo innych atrakcji takich jak: pokazy robotów, koktaile zdrowe- bo owocowe, oraz salon fryzjerski dla dziewczynek. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem zorganizował charytatywny kiermasz z ruletką "Dla Nikosia", podczas którego udało nam się uzbierać ponad 700 zł!

       Kiermasz przedszkolny trwa do 18.06!!! Zapraszamy do udziału!!!

       Uczniowie klas 1-3 po rozgrywkach sportowych, posileniu się bigosem i kiełbaskami zrobili piknik z wychowawcami.

       Rada Rodziców zasponsorowała wszystkim uczniom pyszne lody dla ochłody. Dziękujemy bardzo!

       Uczniów odwiedziła Policja, a także strażacy z OSP w Knyszynie, którym również dziękujemy!

       Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji i za to, że zaszczycili nas swoją obecnością w tak wyjątkowym dniu.

       Zapraszamy do obejrzenia filmu, wszystkie profesjonalne zdjęcia wykonała zaprzyjaźniona ze szkołą fotografka Let's make memories Fotografia Ewa Radecka.

      • Uroczyste otwarcie placu zabaw w przedszkolu

      • W dniu 14.06 grupy przedszkolne i klasy "O" wzięły udział w oficjalnym otwarciu nowo powstałego placu zabaw pod honorowym patronatem Radnych VIII Kadencji Rady Miejskiej w Knyszynie. Na uroczystość przybyło wielu gości. Wielkie podziękowania składamy Proboszczowi Parafii pw. Św Jana Apostoła i Ewangelisty ks. Andrzejowi Sadowskiemu, za poświęcenie miejsca radości i zabawy.

       Podczas spotkania nastąpił toast z soku z cytryny oraz uroczyste przecięcie wstęgi. Po chwili plac wypełnił się dziećmi, które z radością korzystały z nowych sprzętów. Goście zostali także zaproszeni na słodki poczęstunek oraz tort. Pani Dyrektor Magdalena Tywończuk, wraz z nauczycielami i dziećmi wręczyła zaproszonym gościom, zaangażowanym w budowę placu zabaw, kwiaty oraz pamiątkowe dyplomy PRZYJACIÓŁ PRZEDSZKOLA. Dziękujemy rodzicom za wszystkie smakołyki i przepyszny tort oraz Radzie Rodziców, która zasponsorowała lody wszystkim Przedszkolakom.

       Dziękujemy za Waszą obecność i wsparcie.

      • Wyjazd do kina

      •       Dnia 16.06.2021 r. uczniowie klas 4a, 4b, 5 i kilkoro uczniów z 6b wspólnie z nauczycielami wybrali się do kina na film "Krudowie 2: Nowa Era". Film to pełna przygód animowana komedia przedstawiająca konfrontację dwóch rodzin z kompletnie innych epok.  Oglądając film dostaliśmy opowieść o rodzinie, miłości, negatywnym wpływie telewizji i zrozumieniu drugiego człowieka. Wszelkie aspekty emocjonalne zostały dobrze rozłożone, a morał był zrozumiały. "Krudowie 2" to film, w którym rozrywka jest solidna. 

       To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej: radość, dobry humor i wrażenia po obejrzanym filmie, a emocje związane z filmem pozostały na długo.Po wizycie w kinie i towarzyszącym jej emocjom trochę zgłodnieliśmy i pojechaliśmy na posiłek do restauracji McDonald’s. Wśród uczniów było słychać, że film każdemu się podobał i już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu.

      • Biwak klasy 7a

      • W dniach 14-15 czerwca odbył się biwak klasy VIIA w "Siedlisku z widokiem", który jest położony w Knyszynie. Atrakcji nie brakowało!

       Każdy z nas znalazł coś dla siebie. Po dotarciu na miejsce ogromne wrażenie wywarł na nas widok na Jezioro Zygmunta Augusta, spokój, cisza i piękna przyroda. Zjazd linowy zapewnił nam wszystkim nielimitowany czas zabaw. Bawiliśmy się również przy dżwiękach dyskotekowych rytmów.

       Podczas wieczornego integracyjnego ogniska mogliśmy upiec kiełbaskę, porozmawiać o swoich zainteresowaniach i pasjach a takżę  zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Wszystkim dopisywał bardzo dobry humor.

       Drugiego dnia wybraliśmy się na spacer, gdzie mogliśmy obserwować walory krajobrazu własnej okolicy. Przyroda i zapachy natury sprawiły, że czerpaliśmy radość z mieszkania i przebywania właśnie w gminie  Knyszyn.

       Z biwaku wróciliśmy z wieloma przeżyciami, nową wiedzą. Małe zmęczenie jest tylko dowodem na dobrze spędzony czas.

                                                                                                     Joanna Klimowicz i Justyna Jaromińska

      • „Tatrzańska niepodległa” -wystawa

      • Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Tatrzańskim przygotowało wystawę poświęconą znaczeniu gór w rozwoju kultury, sportu i turystyki w II Rzeczypospolitej. Ekspozycja „Tatrzańska niepodległa” dostępna jest bezpłatnie do pobrania. Zapraszamy wszystkich do korzystania!

       Wystawa „Tatrzańska niepodległa” to materiał popularnonaukowy, który przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią Podhala i Zakopanego, rozwojem sportów zimowych, turystyki i ochrony przyrody.

       Do pobrania i obejrzenia: "Tatrzańska niepodległa"

      • Granie na ekranie

      • Za nami cykl spotkań, w których brali udział nie tylko nauczyciele, ale również uczniowie oraz rodzice naszej szkoły (dziękujemy za poświęcony czas!).

       Szkolenia odbywały się w ramach projektu "Granie na Ekranie", którego organizatorem jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, a którego FUNDACJA DBAM O MÓJ Z@SIĘG jest partnerem merytorycznym i głównym wykonawcą. Miały na celu odpowiedzieć na pytanie czy granie w gry komputerowe to rozwijająca rozrywka czy zagrożenie?

       Zapraszamy do zapoznania się z ikonografikami – naprawdę warto!!!!

      • Podsumowanie szkolnego konkursu chemicznego

      • 18 maja 2021 r. odbył się szkolny konkurs pt. „MARATON CHEMICZNY”. Jego celem jest popularyzowanie chemii jako nauki przyrodniczej, rozwijanie zainteresowań uczniów, a także rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania w dziedzinie chemii.  

       W konkursie wzięło udział 6 uczniów z klas VII szkoły podstawowej. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności na temat budowy i właściwości otaczających nas substancji, zachodzących przemian oraz wykorzystania poznanych praw w obliczeniach chemicznych.

       W zmaganiach konkursowych najwyższy wynik, a tym samym I MIEJSCE zajęła ZUZANNA DEC  z klasy VII a,  II miejsce – DAWID DANIŁOWSKI  z klasy VII b. Natomiast III miejsce zdobyła ZOFIA SIENKIEWICZ  z klasy 7VII a.

       Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu, a szczególnie zwycięzcom, życząc dalszych sukcesów!

       Marta Kamińska-nauczyciel chemii

      • Informacja

      • Wykaz sal lekcyjnych na zajęcia stacjonarne od 7 czerwca

       Sala 225 (65) – kl. IV a

       Sala 224 (64) – kl. IV b

       Sala 223 (62) – kl. V

       Sala 218 (58) – kl. VII b

       Sala 217 (57) – kl. VII a

       Sala 216 (54) – kl. VI a

       Sala 215 (53) – kl. VIII a

       Sala 214 (52) – kl. VIII b

       Sala 213 (jęz.) - kl. VI b

      • Informacja o opłatach

      • Informujemy, że od czerwca wracają opłaty na konto- żywieniowe i za pobyt dziecka.

       Opłata dla szkoły podstawowej za miesiąc czerwiec wynosi:

       Klasy I-III -49,00 zł.

       Klasy IV-VIII- 59,50 zł.

        

       Nr konta żywieniowego

       22807600010000081120000040

       Nr konta za pobyt

       77807600010000081120000020

        

      • Zagłosuj na naszą szkołę

      • Chcielibyśmy, aby nasi uczniowie mieli Plac, który pozwoli im czynnie spędzać czas wspólnie ze swoimi rodzinami.

       Fb w Tobie siła, w Ludziach moc.

       Prosimy oddajcie głos na naszą szkołę to zajmie tylko chwilę. Głosujemy codziennie do dnia 15 lipca.

       Pozwólmy zrealizować marzenia dzieci.

       - Zagłosuj

       Bardzo prosimy o pomoc i oddanie głosu na naszą szkołę.

       Wystarczy zarejestrować się na stronie https://podworko.nivea.pl/

       -wybrać miejscowość: Knyszyn

       -oddać głos na Zespół Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie

       Chcielibyśmy, aby nasi uczniowie mieli Plac, który pozwoli im czynnie spędzać czas wspólnie ze swoimi rodzinami.

       Pomóżcie nam zrealizować kolejne marzenia

       https://podworko.nivea.pl/2021/lokalizacja/39-knyszyn

     • Spotkanie partnerów projektu Erasmus+
      • Spotkanie partnerów projektu Erasmus+

      •  

        

        

       W dniu 21.05.2021 roku miało miejsce kolejne spotkanie partnerów projektu. Członkowie zespołu poruszyli temat bieżących działań projektu, omówili harmonogram projektu i możliwe modyfikacje w kontekście realizacji mobilności. W trakcie spotkania online uzgodniony został termin mobilności pierwszej grupy uczniów naszej szkoły wyjeżdzającej do Wilna na 04.10-08.10.2021r.

       Zapraszamy uczniów klasy VI do udziału w rekrutacji. Ustaliliśmy również z naszymi partnerami z Wilna program naszej mobilności, uwzględniający także zajęcia o kulturze Litwy.

     • Dzień Języków Obcych
      • Dzień Języków Obcych

      • W dniach 10-14 maja 2021 r. w naszej szkole obchodzone były Europejskie Dni Języków Obcych. Uczniowie szkoły podstawowej chętnie włączyli się w obchody. Klasy 1-3 poznawały kraje Europy, ich stolice i flagi. Dowiedzieli się, jakie potrawy są popularne w tych krajach. Następnie wybrali się w wirtualną podróż po Londynie z przewodnikiem Gaudio. W stolicy Wielkiej Brytanii mieli możliwość poznać wiele ciekawych zabytków i miejsc oraz dowiedzieć się kilku historycznych ciekawostek. Na koniec podróży rozwiązywali quizy o Londynie oraz wykonali prace plastyczne.   


        Klasy 4-8 przypomniały nazwy krajów, wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa oraz zwiedziły- oczywiście wirtualnie- najbardziej interesujące miejsca w Wielkiej Brytanii. Uczniów tych klas zainteresowała postać królowej Elżbiety II i jej rezydencja- Pałac Buckingham. Interesującym okazał się również temat nawyków żywieniowych, w tym typowe śniadanie angielskie i zwyczaj Five o'clock, czyli popołudniowa herbatka. Starsi uczniowie poznali przepis na przygotowanie typowej angielskiej herbaty z mlekiem. Ponadto, uczniowie klas 7 i 8 poznali niektóre różnice między brytyjskim angielskim a amerykańskim angielskim. Na innych zajęciach rozmawiali o tym dlaczego warto zwiedzać Londyn. Inne grupy poznały też Szkocję, jej atrakcje turystyczne i zwyczaje. Zostały również przeprowadzone zajęcia kulturowe wraz z quizami na lekcjach języka niemieckiego i rosyjskiego.

       Nauczyciele języków obcych

      • Przepis na maj

      • Kuba Lebowski z klasy 6 b proponuje na piękny miesiąc maj danie lekkie i efektowne – makaron pełnoziarnisty z krewetkami.

       Musicie wypróbować!

       Whole grain pasta with shrimps

       Ingredients:

       whole, grain, pasta, pepper,tomatoes, onion, dill, coriander paste, lime, spices: salt, pepper, garlic, ginger, shrimps, parmesan cheese.

       Add the pasta to boiling, salted water and simmer for approximately 10 minutes. Fry the onion and garlic in a frying pan, then add shrimps, pepper, and finally tomatoes. Add the spices and drizzle with the lime! Mix it with pasta. Finally, sprinkle with cheese and garnish with dill.

       Makaron pełnoziarnisty z krewetkami

       Składniki:

       Krewetki, pomidory koktajlowe, cebula, pasta z koledzy, papryka, czosnek, sól ,pieprz, imbir  limonka makaron pełnoziarnisty, ser parmezan,

      • Informacja

      • Od dnia 17 maja 2021r. do szkoły wracają uczniowie klas IV - VIII w systemie hybrydowym.

        Rozpoczynamy pracę w szkole w następującym harmonogramie:

       17, 18, 19 maja -klasy IVa, V, VIa, VIIa, VIIIa

       20, 21, 24 maja -klasy: IVb, VIb, VIIb, VIIIb

       25, 26, 27 maja -egzaminy klas VIII – pozostali uczniowie mają dni wolne.

       28, 30 maja oraz 

       1, 2, 4 czerwca dni wolne od zajęć dydaktycznych

       Dodatkowych informacji udzielają wychowawcy klas.

       Wykaz sal  na zajęcia stacjonarne w dniach 17-24.05.2021

       Sala 225 (65) – kl. IV a, IV b

       Sala 218 (58) – kl. V

       Sala 217 (57) – kl. VII a, VII b

       Sala 216 (54) – kl. VI a, VI b

       Sala 215 (53) – kl. VIII a, VIII b