• Aktualności

      • "Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki"

      • Klasy 3 A i 3 B zakończyły swoją przygodę z Międzynarodowym Projektem "Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki". Wielkie gratulacje należą się uczniom, którzy dzielnie wykonywali wszystkie zadania zdobywając nową wiedzę.

      • "Z kulturą mi do twarzy"-projekt klas 3 zakończony

      • Klasy 3a i 3b zakończyły swój udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy". Z wielkim zaangażowaniem wykonali 21 projektowych zadań. Bardzo się cieszymy, że byliśmy wśród tak licznego grona uczestników .

      • "Mega Misja" zakończona

      • 22.06.21r. po raz ostatni w roku szkolnym 2020/21 uczniowie klas 3 mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach dodatkowych Fundacji Orange "Mega Misja". Zajęcia odbywały się regularnie raz w tygodniu. Spotkania były oparte na mechanizmie gry edukacyjnej z niesamowitymi bohaterami Julką, Kubą i psotnikiem Kabelkiem. Do tej pory uczniom udało się zdobyć 2 tablety, książki i audiobooki, gry oraz 2x zestawy kreatywne. Uczniowie korzystają z nagród podczas zajęć. Dziś nasi niesamowici uczniowie wylosowali kreatywne nagrody do domu.

      • Dzień w Folwarku Milewszczyzna

      • Ostatni dzień nauki uczniowie klas V i VI spędzili w Folwarku Milewszczyzna. Czekało tam na nich mnóstwo atrakcji, np. zwiedzanie średniowiecznego grodu obronnego z X-XI w., poznanie realiów życia ludzi w dawnych czasach, obejrzenie co kryje wnętrze wiatraka. Dziewczęta z dużym zainteresowaniem obserwowały pokaz tkactwa dwuosnowego. Dużo radości sprawiło wszystkim namalowanie swoich autorskich toreb, które będą doskonałą pamiątką z wyjazdu. Nie zabrakło też pieczenia kiełbasek w ognisku.

      • Dzień Rodziny w klasach drugich

      • - podsumowanie  działalności zespołu artystyczno-teatralnego „KLAPS”

       23 czerwca o godz. 16.00 na hali sportowej zebrali się uczniowie klasy 2a i 2b naszej szkoły wraz z rodzicami, by w Dniu Taty podkreślić, jak ważna w naszym życiu jest rola rodziny.

       Dzieci wykazały się dużymi zdolnościami aktorskimi, muzycznymi i tanecznymi. Mamy po kryjomu ocierały łzy ze wzruszenia, zaś tatusiowie mogli przekonać się, że ich rola w domu jest niezastąpiona. Przy dźwiękach piosenki Kabaretu Starszych Panów pt. ”Rodzina, ach rodzina” rozpoczął się wspólny śpiew i zabawa. Niezawodna w domu mama i pracowity tata, który ją zawsze wspiera, wsłuchani w przejmujące, choć czasami śmieszne wiersze i piosenki mogli spędzić wreszcie wspólny czas. „List do Matki” Violetty Villas w wykonaniu Leny całkowicie rozbroił serca zebranych. Piosenka Urszuli „Bądź zawsze blisko mnie”, jak również „Nie ma jak u mamy” Wojciecha Młynarskiego przypomniały, że rodzinna miłość, radość, uśmiech zawsze zwyciężają nad smutkiem, złością i nienawiścią. Deszcz i burza próbowały zakłócić imprezę, ale chmury rozgoniły takty piosenki „Daj mi rękę Tato, już na dworze ciemno”.

       Występ zakończyły wyśpiewane „Dla mamy i taty” podziękowania za każdy dzień, noc, życie. Radosna wytańczona polka doprawiły imprezie uroku i humoru.

       Małgorzata Fiedoruk, Anna Wojewnik, Izabela Kłubowicz

      • POWIATOWY KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

      • 22 czerwca 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Mońkach odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Piosenki Angielskiej.

       W tym roku z uwagi na pandemię, konkurs wyglądał trochę inaczej niż zwykle. Uczniowie nie wykonywali utworów w wersji na żywo. Ich zadaniem było nagranie swojego występu i przesłanie do organizatorów. Nagrania odbyły się w naszej szkole w dniu 14 czerwca.

       Miło mi jest poinformować, iż nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

       Klasy I- III

       Zofia Łuksza, Malwina Niedzielewska, Lena Woroniecka w kategorii: Zespół  za wykonanie utworu Louisa Armstronga “What a wonderful world’ zajęły II miejsce

       Klasy IV - VIII

       Zuzanna Dec w kategorii: Solista za wykonanie utworu Miley Cyrus “Nothing breaks like a heart”  zajęła II miejsce

       Zuzanna Dec i Jakub Rutkowski w kategorii: Zespół za wykonanie utworu “Shallow”  z repertuaru Lady Gagi i Bradley Coopera zajęli II miejsce.

       Dziękuję za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu Paniom: Annie Jelskiej i Izabeli Kłubowicz.

       Krystyna Jankowska

       nauczyciel języka angielskiego

      • IX Edycja Wojewódzkiego Konkursu Historyczno - Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”

      • Piotr Budny- uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie jako jedyny reprezentował gminę Knyszyn w IX Edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno - Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej - konkurs zorganizowany przez Podlaskiego Kuratora Oświaty Panią Beatę Pietruszkę i Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego. Opiekunem wspierającym Piotra był Pan Andrzej Paszkowski - nauczyciel historii.

       Piotrze gratulujemy!!!

      • Biwak klasy 8a

      • W dniach 17-18.06.2021 r. klasa VIII A uczestniczyła w biwaku zorganizowanym w "SIEDLISKU Z WIDOKIEM" nad Jeziorem Zygmunta Augusta.

       Przy upalnej pogodzie, w cudownym miejscu, które zachwycało niezwykłą przyrodą i przepięknymi widokami odpoczywaliśmy aktywnie po trudnym okresie nauki zdalnej. Podziwialiśmy zachód słońca nad jeziorem, a najbardziej wytrwali także wschód – o godzinie 04.12. Nocą mieliśmy okazję oglądać Wielki Wóz i  obserwować "spadające gwiazdy".

       Zgodnie z przygotownym programem naszego biwakowania realizowaliśmy nasze działania: w zdrowej rywalizacji sportowej (turniej ringo, piłki siatkowej i kometki) oraz grach edukacyjnych (szachy, monopol).

       W drugim dniu biwakowania mieliśmy ogromną przyjemność gościć - P. dyr. M. Tywończuk i P. dyr. B.Gosko. Podczas spotkania uczniowie w miłej i przyjaznej atmosferze mogli podzielić się swoimi wrażeniami z biwaku i porozmawiać o szkole oraz zrobić wspólne pamiątkowe zdjęcie. Integracja klasy przebiegała w miłej atmosferze, otwartości i wrażliwego, pełnego szacunku spojrzenia na siebie nawzajem. Był czas na rozmowy, dyskusje oraz utrwalenie swoich przyjaźni.

       Niestety świetny wypoczynek dobiegł końca i nieco zmęczeni jednak pełni miłych wspomnień, musieliśmy rozstać się z tym przepięknym zakątkiem.

      • Ćwiczymy dobrą postawę

      • Ćwiczymy dobrą postawę!

       Kolejny zestaw ćwiczeń na dobrą postawę. Można ćwiczyć w domu i w plenerze.  Pani Ewa Poduch proponuje zestaw ćwiczeń z laskami. Przeczytajcie rady pani Ewy!

       Grunt  to dobra postawa.

       „Od tego jak stoisz i poruszasz się a nawet siedzisz zależy wiele. Właściwa postawa nie tylko korzystnie wpływa na wygląd (sprawia, że  wydajesz się wyższy i szczuplejszy), umożliwia wyprostowanie pleców  i rozluźnienie mięśni, zwiększa pojemność płuc  i  wpływa na lepsze samopoczucie.

       Kolejną propozycją dla kształtowania prawidłowej postawy ciała są ćwiczenia z kijkami (laski gimnastyczne). Poniżej przedstawiamy zestaw ćwiczeń z laskami w wykonaniu dziewcząt klas VI, są to ćwiczenia wzmacniające i  rozciągające mięśnie posturalne (ćwiczenia  wzmacniające mięśnie obręczy barkowej, mięśnie  tułowia w różnych płaszczyznach ze stabilizacją obręczy barkowej oraz  ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha). Zachęcamy do ćwiczeń.”

      • Miłe spotkanie w szkole

      • 18.06.2021 piątek był niezwykłym dniem. Naszą szkołę i klasę 3b odwiedziły trzy przemiłe dziewczyny. Mama - Magdalena Ostrowska- absolwentka naszej szkoły od wielu lat mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, która chciała odwiedzić "swoją szkołę", ale zarazem pokazać ją swoim córkom Mayi i Neli.

       Uczniowie klasy 3b byli bardzo ciekawi jak wygląda nauka w szkole w Stanach Zjednoczonych. Zadawali mnóstwo pytań, a dziewczynki chętnie odpowiadały o nauce w szkole amerykańskiej i drugiej do której uczęszczają- szkole polskiej. Klasa 3b zaprosiła dziewczynki do wspólnej zabawy na klasowym pikniku, podczas którego Maya i Nela mogły ćwiczyć konwersację w języku polskim, a uczniowie klasy 3 b swoje umiejętności z języka angielskiego. Przekonali się jak bardzo ważna jest nauka języka np. angielskiego.

       Szkoła wywarła duże wrażenie. Pani Magdalena rozpoznała "stare" kąty, ale zauważyła jak pięknie rozbudowała się szkoła i jej otoczenie. Mamy nadzieję, że to początek naszej znajomości, a dziewczynki po powrocie z wakacji przekażą nasze pozdrowienia szkole polonijnej.

      • Dzień Dziecka i Dzień Sportu

      • 14 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka i Dzień Sportu. Nauczyciele wychowania fizycznego, wychowawcy oraz nauczyciele przygotowali uczniom wspaniałą zabawę.

       Dzień zaczął się od uroczystego powitania uczniów przez Panią Dyrektor ZSO w Knyszynie Magdalenę Tywończuk, następnie była wspólna gimnastyka, zawody sportowe, przeciąganie liny oraz mnóstwo innych atrakcji takich jak: pokazy robotów, koktaile zdrowe- bo owocowe, oraz salon fryzjerski dla dziewczynek. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem zorganizował charytatywny kiermasz z ruletką "Dla Nikosia", podczas którego udało nam się uzbierać ponad 700 zł!

       Kiermasz przedszkolny trwa do 18.06!!! Zapraszamy do udziału!!!

       Uczniowie klas 1-3 po rozgrywkach sportowych, posileniu się bigosem i kiełbaskami zrobili piknik z wychowawcami.

       Rada Rodziców zasponsorowała wszystkim uczniom pyszne lody dla ochłody. Dziękujemy bardzo!

       Uczniów odwiedziła Policja, a także strażacy z OSP w Knyszynie, którym również dziękujemy!

       Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji i za to, że zaszczycili nas swoją obecnością w tak wyjątkowym dniu.

       Zapraszamy do obejrzenia filmu, wszystkie profesjonalne zdjęcia wykonała zaprzyjaźniona ze szkołą fotografka Let's make memories Fotografia Ewa Radecka.

      • Uroczyste otwarcie placu zabaw w przedszkolu

      • W dniu 14.06 grupy przedszkolne i klasy "O" wzięły udział w oficjalnym otwarciu nowo powstałego placu zabaw pod honorowym patronatem Radnych VIII Kadencji Rady Miejskiej w Knyszynie. Na uroczystość przybyło wielu gości. Wielkie podziękowania składamy Proboszczowi Parafii pw. Św Jana Apostoła i Ewangelisty ks. Andrzejowi Sadowskiemu, za poświęcenie miejsca radości i zabawy.

       Podczas spotkania nastąpił toast z soku z cytryny oraz uroczyste przecięcie wstęgi. Po chwili plac wypełnił się dziećmi, które z radością korzystały z nowych sprzętów. Goście zostali także zaproszeni na słodki poczęstunek oraz tort. Pani Dyrektor Magdalena Tywończuk, wraz z nauczycielami i dziećmi wręczyła zaproszonym gościom, zaangażowanym w budowę placu zabaw, kwiaty oraz pamiątkowe dyplomy PRZYJACIÓŁ PRZEDSZKOLA. Dziękujemy rodzicom za wszystkie smakołyki i przepyszny tort oraz Radzie Rodziców, która zasponsorowała lody wszystkim Przedszkolakom.

       Dziękujemy za Waszą obecność i wsparcie.

      • Wyjazd do kina

      •       Dnia 16.06.2021 r. uczniowie klas 4a, 4b, 5 i kilkoro uczniów z 6b wspólnie z nauczycielami wybrali się do kina na film "Krudowie 2: Nowa Era". Film to pełna przygód animowana komedia przedstawiająca konfrontację dwóch rodzin z kompletnie innych epok.  Oglądając film dostaliśmy opowieść o rodzinie, miłości, negatywnym wpływie telewizji i zrozumieniu drugiego człowieka. Wszelkie aspekty emocjonalne zostały dobrze rozłożone, a morał był zrozumiały. "Krudowie 2" to film, w którym rozrywka jest solidna. 

       To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej: radość, dobry humor i wrażenia po obejrzanym filmie, a emocje związane z filmem pozostały na długo.Po wizycie w kinie i towarzyszącym jej emocjom trochę zgłodnieliśmy i pojechaliśmy na posiłek do restauracji McDonald’s. Wśród uczniów było słychać, że film każdemu się podobał i już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu.

      • Biwak klasy 7a

      • W dniach 14-15 czerwca odbył się biwak klasy VIIA w "Siedlisku z widokiem", który jest położony w Knyszynie. Atrakcji nie brakowało!

       Każdy z nas znalazł coś dla siebie. Po dotarciu na miejsce ogromne wrażenie wywarł na nas widok na Jezioro Zygmunta Augusta, spokój, cisza i piękna przyroda. Zjazd linowy zapewnił nam wszystkim nielimitowany czas zabaw. Bawiliśmy się również przy dżwiękach dyskotekowych rytmów.

       Podczas wieczornego integracyjnego ogniska mogliśmy upiec kiełbaskę, porozmawiać o swoich zainteresowaniach i pasjach a takżę  zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Wszystkim dopisywał bardzo dobry humor.

       Drugiego dnia wybraliśmy się na spacer, gdzie mogliśmy obserwować walory krajobrazu własnej okolicy. Przyroda i zapachy natury sprawiły, że czerpaliśmy radość z mieszkania i przebywania właśnie w gminie  Knyszyn.

       Z biwaku wróciliśmy z wieloma przeżyciami, nową wiedzą. Małe zmęczenie jest tylko dowodem na dobrze spędzony czas.

                                                                                                     Joanna Klimowicz i Justyna Jaromińska

      • „Tatrzańska niepodległa” -wystawa

      • Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Tatrzańskim przygotowało wystawę poświęconą znaczeniu gór w rozwoju kultury, sportu i turystyki w II Rzeczypospolitej. Ekspozycja „Tatrzańska niepodległa” dostępna jest bezpłatnie do pobrania. Zapraszamy wszystkich do korzystania!

       Wystawa „Tatrzańska niepodległa” to materiał popularnonaukowy, który przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią Podhala i Zakopanego, rozwojem sportów zimowych, turystyki i ochrony przyrody.

       Do pobrania i obejrzenia: "Tatrzańska niepodległa"

      • Granie na ekranie

      • Za nami cykl spotkań, w których brali udział nie tylko nauczyciele, ale również uczniowie oraz rodzice naszej szkoły (dziękujemy za poświęcony czas!).

       Szkolenia odbywały się w ramach projektu "Granie na Ekranie", którego organizatorem jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, a którego FUNDACJA DBAM O MÓJ Z@SIĘG jest partnerem merytorycznym i głównym wykonawcą. Miały na celu odpowiedzieć na pytanie czy granie w gry komputerowe to rozwijająca rozrywka czy zagrożenie?

       Zapraszamy do zapoznania się z ikonografikami – naprawdę warto!!!!

      • Podsumowanie szkolnego konkursu chemicznego

      • 18 maja 2021 r. odbył się szkolny konkurs pt. „MARATON CHEMICZNY”. Jego celem jest popularyzowanie chemii jako nauki przyrodniczej, rozwijanie zainteresowań uczniów, a także rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania w dziedzinie chemii.  

       W konkursie wzięło udział 6 uczniów z klas VII szkoły podstawowej. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności na temat budowy i właściwości otaczających nas substancji, zachodzących przemian oraz wykorzystania poznanych praw w obliczeniach chemicznych.

       W zmaganiach konkursowych najwyższy wynik, a tym samym I MIEJSCE zajęła ZUZANNA DEC  z klasy VII a,  II miejsce – DAWID DANIŁOWSKI  z klasy VII b. Natomiast III miejsce zdobyła ZOFIA SIENKIEWICZ  z klasy 7VII a.

       Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu, a szczególnie zwycięzcom, życząc dalszych sukcesów!

       Marta Kamińska-nauczyciel chemii