• WYJAZD NAUCZYCIELI NA KURS METODYCZNY

• 14.05.2024 11:45

• W dniach 22 – 29 kwietnia 2024 roku grupa ośmiu nauczycieli naszej szkoły uczestniczyła w ramach programu Erasmus+ w kursie metodycznym pn.” Umiejętności miękkie dla silnego nauczyciela” organizowanym w Granadzie – Hiszpania przez instytucję przyjmującą Europuente.

Nauczyciele podnosili swoje kompetencje zawodowe w zakresie zarządzania procesem grupowym, prowadzeniem zajęć w sposób dynamiczny i interesujący, swobodnego korzystania z różnych metod edukacyjnych, motywowania i odpowiedniej komunikacji z uczniami, rodzicami i współpracownikami. Kurs miał na celu wprowadzenie do pracy nauczyciela innowacyjnych technik nauczania.

Kurs w ramach mobilności został tak zorganizowany i zaplanowany, aby odpowiadał założeniom projektu i obejmował 5 dni szkoleniowych. Każdy dzień kursu składał się z bloków tematycznych podzielonych krótkimi przerwami i przybrał formę teoretycznych i praktycznych warsztatów.

Kurs pozwolił rozwinąć nauczycielom kompetencje zawodowe i umiejętności językowe ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności komunikacyjnych, ponieważ kurs był prowadzony w języku angielskim i z uczestnikami z innych krajów europejskich, co było doskonałą okazją do przełamywania bariery językowej w kontaktach interpersonalnych oraz wymiany doświadczeń zawodowych. Nauczyciele dyskutowali i wymieniali się informacjami na temat funkcjonowania systemów oświatowych w krajach europejskich oraz omawiali zagadnienia związane z kulturowością. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej atmosferze, organizatorzy dokładali wszelkich starań, by były atrakcyjne i na wysokim poziomie merytorycznym.

Po zajęciach  grupa nauczycieli odbywała wycieczki fakultatywne  w celu  zwiedzania niezwykle urokliwych i zabytkowych miejsc w Granadzie i okolicach. Wycieczki umożliwiły poznanie historii, zabytków i architektury tego pięknego państwa.

Podsumowując, kurs był niezwykle cennym doświadczeniem, umożliwił rozwój  kompetencji zawodowych, interpersonalnych i językowych, przyczynił się do zwiększenia poczucia pewności siebie u uczestników, dał szansę zdobycia ogromnej wiedzy merytorycznej i językowej. Dzięki pracy w grupie nawiązano nowe znajomości, wymieniono się doświadczeniem zdobywanym przez lata w swojej pracy. Nauczyciele biorący udział w kursie w Hiszpanii  w ramach projektu Erasmus+ wrócili do kraju z ogromną satysfakcją i dumą. Nowe umiejętności niewątpliwie przyczynią się do podniesienia jakości pracy szkoły.