• Aktualności

      • EKO JEST MODNE „Ekologiczna szklarnia w ZSO w Knyszynie”

      • EKO JEST MODNE „Ekologiczna szklarnia w ZSO w Knyszynie”.

       Z początkiem kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie założyliśmy ekologiczną uprawę warzyw i owoców w szklarni na terenie szkoły.

       Projekt ma na celu uwrażliwienie przedszkolaków i uczniów na problemy środowiskowe i ekologiczne. Dzięki uprawie ekologicznych warzyw i owoców, a także założeniu szkolnej szklarni, przez samych przedszkolaków i uczniów pod opieką Pani Apolonii Cimoch – reprezentujących przedszkole i Pani Wandy Kuleszy – nauczyciela z ZSO, chcemy kształtować odpowiednie postawy i nauczyć młodzież podejmowania właściwych decyzji żywieniowych, a także szacunku do wyprodukowanej żywności.

       Naszym dodatkowym celem jest poznanie procesu wytwarzania ekologicznych warzyw i owoców oraz poznanie wyższości eko-upraw nad uprawami przemysłowymi. Zajęcia warsztatowe będą dotyczyły także problemów globalnych i odbywać się będą zarówno podczas obowiązkowych zajęć lekcyjnych jak również podczas zajęć dodatkowych „Koła miłośników przyrody” prowadzonych właśnie przez Panią Wandę Kuleszę.

       Do projektu zaangażowani są również uczniowie w ramach projektu Erasmus + „Jak prestiżowo można żyć zdrowo”, na czele ze swoim opiekunem Panią Agnieszka Bagińską, która wraz z innymi nauczycielami prowadzi już od września cykl zajęć z uczniami o podobnej tematyce.

       Dzieci z przedszkola i uczniowie szkoły podstawowej dostali swój przydział w szklarni i wokół niej. Wspólnie ze swoimi opiekunami będą uczyły się siania, pielęgnowania zasadzonych warzyw, owoców i roślin ozdobnych oraz będą mieli możliwość degustacji warzyw i owoców przez siebie uprawianych.

       Planujemy też przeprowadzić cykl warsztatów edukacyjnych z obszaru ekologii oraz upraw ekologicznych, a także rozpocząć uprawę warzyw i owoców.

       Projekt będzie uwzględniać następujące etapy:

       · cykl warsztatów edukacyjnych dotyczących zdrowego odżywiania, upraw ekologicznych i znaczenia ekologii w społeczeństwie,

       · wysiew nasion do doniczek i przygotowanie rozsad (luty - maj, w zależności od wybranych gatunków roślin),

       · wycieczka do zaprzyjaźnionego gospodarstwa ekologicznego (maj/czerwiec),

       · przygotowanie szklarni i przesadzenie roślin do gruntu (pierwsze rośliny najwcześniej w marcu w przypadku takich gatunków jak np. bób, cebula, groch, koper, marchew, por, roszponka, rzodkiewka, szpinak…)

       · zbiór upraw i przygotowywanie z nich zdrowych przekąsek (najwcześniej maj/czerwiec).

       Kolejnym równie ważnym celem tego projektu jest skuteczne i efektywne kształtowanie postaw dzieci zgodnych z zasadami higieny i racjonalnego trybu życia ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego odżywiania się.

       Projekt uczy współdziałania w zespole, pokazuje ważność zdrowia człowieka, kształtuje właściwe nawyki żywieniowe i charakter młodego człowieka.

       Projekt zakłada udział uczniów w zajęciach dodatkowych, spotkaniach kształcących, wycieczkach pieszych i autokarowych.

       Efektem końcowym projektu będą wykonane przez uczniów i przedszkolaków prace plastyczne, plakaty, albumy, zdjęcia z wycieczek itp.

       Magdalena Tywończuk

       Dyrektor ZSO w Knyszynie