• Aktualności

      • "Einstein też miał 3 lata"-projekt w Przedszkolu

      • Od 6 grudnia 2021 r. w Przedszkolu w Knyszynie rozpoczął się projekt „Einstein też miał 3 lata”. Na początku ruszyły warsztaty plastyczno – techniczne. Głównym celem zajęć jest rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej, indywidualnych zdolności twórczych uczniów, ich wyobraźni oraz twórczego myślenia. Jest to możliwe dzięki pobudzeniu ich kreatywności oraz doskonaleniu sprawności manualnych. W wyniku czego możliwe jest odkrywanie przyjemności tworzenia jak również cieszenie się uzyskanym efektem pracy. Wyzwalała się u dzieci radość tworzenia i wiara we własne uzdolnienia. Uczestnicy zajęć eksperymentowali tworząc ciekawe, bogate i pomysłowe prace.

       Równolegle z warsztatami plastyczno – technicznymi ruszyły zajęcia ruchowe. Celem tych zajęć jest troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną, zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych, wytworzenie u przedszkolaków zainteresowania i potrzeb regularnej aktywności fizycznej. Sprzyja to rozwojowi dzieci, procentuje w codziennym życiu, ale także sprzyja uprawianiu sportu w późniejszym wieku. Zajęcia ruchowe poprzez swoją formę przygotowują dziecko do aktywności fizycznej i działania w grupie. Im trafniejsze i pełniejsze jest nasze oddziaływanie, tym zdrowsze i radośniejsze jest dziecko.

                                                     

      • Podsumowanie projektu

      • Działania w ramach projektu Erasmus+ „Jak prestiżowo można żyć zdrowo?” realizowanego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie w okresie wrzesień 2021-styczeń 2022 roku.

          W okresie od września 2021 do stycznia 2022 roku,   w naszej szkole przeprowadzono następujące działania.

          10 września uczniowie, biorący udział w projekcie i przygotowujący się do wyjazdu na mobilność do szkoły partnerskiej w Wilnie rozpoczęli serię zajęć z języka angielskiego, które przeprowadzili nauczyciele języka angielskiego z naszej szkoły – Krystyna Jankowska i Barbara Kozłowska. Na zajęciach uczniowie ćwiczyli komunikację oraz słownictwo związane z tematyką projektu.  

           20 września 2021r. koordynatorzy projektu przeprowadzili zajęcia o tematyce kulturowej dotyczącej Litwy. W tym samym czasie uczniowie, pod okiem koordynatorów, przygotowywali się również do wyjazdu pod kątem organizacyjnym i pedagogicznym – sporządzono wnioski o uzyskanie karty EKUZ, wykupiono polisę ubezpieczeniową oraz sporządzono listę rzeczy, które należy zabrać na wyjazd.

          W dniu 29 września uczestniczyliśmy w spotkaniu organizacyjnym online, w trakcie którego krok po kroku omówiliśmy program naszej mobilności planowanej w październiku 2021. Poznaliśmy uczniów, z którymi będziemy mieli wspólne zajęcia, oraz wychowawczynię klasy. Omówiliśmy scenariusz zajęć w szkole i poza nią.

       Niestety pandemia pokrzyżowała te plany i mimo, iż wyjazd był w całości przygotowany (uczniowie zakończyli przygotowanie językowe, kulturowe, pedagogiczne, uzyskaliśmy karty EKUZ, zakupiliśmy polisę, zarezerwowaliśmy wszystkie usługi na miejscu w Wilnie), zostaliśmy zmuszeni do zmiany terminu mobilności.

          19.11.2021 r. zorganizowaliśmy rozmowę na platformie ZOOM, dzięki czemu uczniowie mieli możliwość rozmowy na temacie projektu, przedstawienia swoich szkół, zainteresowań. Z pewnością było to ważne i potrzebne działanie, przyczyniające się do realizacji założeń projektu.

           W ramach projektu grudniu w klasach 7 naszej szkoły przeprowadzono zajęcia z języka angielskiego „Healthy and unhealthy food”, dotyczące zdrowej diety.

           Uczniowie pogłębili słownictwo z zakresu „Żywienie”, grupowali nazwy jedzenia i napojów na kategorie zdrowe/niezdrowe rozwiązując interaktywne quizy. Pracując w grupach projektowali zdrowe jadłospisy. Uczniowie klasy 7a pod opieką p. Krystyny Jankowskiej nagrali filmiki z przepisami na  zdrowe koktajle.

       W ramach programu Erasmus+ „Jak prestiżowo można żyć zdrowo” został wydany kalendarz ścienny na rok 2021/2022.

            Projekt ten jest podsumowaniem cyklu „Przepis na … ", który realizowaliśmy od stycznia do grudnia 2021 roku. Nasi uczniowie dzielili się przepisami na zdrowe dania, które przygotowywali w domach. Przepisy w języku polskim i angielskim, zdjęcia, filmiki były zamieszczanie na stronie szkoły i Facebooku szkolnym. Uczniowie pracowali pod opieką Agnieszki Bagińskiej i Krystyny Jankowskiej. Druk kalendarza został sfinansowany ze środków Knyszyńskiego Towarzystwa Regionalnego imienia Zygmunta Augusta pozyskanego z 1% podatku.

       Agnieszka Bagińska

      • "Kłopoty Mikołaja"-audycja muzyczna

      • Audycja Muzyczna pt. "Kłopoty Mikołaja", która odbyła się w środę, 12 stycznia dla dzieci z przedszkola i klas 1-3, to kolejna propozycja białostockich muzyków skierowana do najmłodszych. W czasie przedstawienia muzycznego dzieci poznały instrumenty muzyczne: flet poprzeczny, pianino elektryczne i kontrabas oraz aktywnie uczestniczyły w przywracaniu pamięci Świętego Mikołaja. Elfy przedstawiały scenki dobrego i złego zachowania, które decyzją dzieci trafiały do odpowiedniego worka. Całości dopełniło wspólne muzykowanie, śpiew kolęd i piosenek świątecznych.

      • Informacja

      • Uczniowie klas 3, 7 i  8 proszeni są o dostarczenie w poniedziałek 10 stycznia do szkoły bilansów, które otrzymali od pielęgniarki  szkolnej.