• Aktualności

      • Informacja

      • Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie, w związku z rekolekcjami w tutejszej parafii 1 kwietnia 2022 r. uczniowie klas I - VIII mają  dzień wolny od zajęć dydaktycznych. 

      • NIECODZIENNA POMOC

      • Pomaganie drugiemu człowiekowi, to dla jednych nieodłączna część życia, dzięki której mogą wesprzeć ludzi w trudnej sytuacji, dla innych szansa na poprawienie własnego samopoczucia.

       Dnia 12 marca 2022r. do naszej szkoły przyjechali Anglicy z niecodzienną misją. Okazało się, że ich podróż do Polski miała konkretny cel. Przywieźli osobom przybyłym z Ukrainy do Knyszyna różnorodne paczki zawierające żywność, środki higieniczne, kosmetyki, odzież, pieluchy, mleko, butelki i smoczki dla dzieci, kołdry, poduszki, pościel, koce i ręczniki. Oprócz artykułów materialnych, tak potrzebnych ludziom, potrzebne jest też serce i czas, który poświęcamy innym. Ta akcja, pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania wielu osób.

       Zespół Szkół Ogólnokształcących serdecznie dziękuje tym, którzy wspomagali akcję. Naszej absolwentce, Pani Anecie i jej rodzinie z Bristolu, Polakom i Anglikom mieszkającym w Bristolu, Crofts End Church z Bristolu, Pani Sue Mackel z przyjaciółmi i Bath Weterans, oraz wielu osobom, dzięki którym udało się zebrać potrzebne rzeczy i pieniądze na transport. Podziękowania kierujemy również kierowcom, którzy przemierzyli dwa tysiące kilometrów, aby dowieźć zebrane produkty. Dziękujemy za ofiarowany czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka, za przyłączenie się do akcji i bezinteresowny dar serca, bo ,,dobroć okazana innym wraca do nas ze zdwojoną siłą.” Miłość wyrażana jest poprzez wrażliwość na drugiego człowieka. Darczyńcy dodatkowo okazują ją w prezenscie, który trafia prosto w serca wielu rodzin. Dostarczone produkty zostały przekazane Ukraińcom mieszkającym w Knyszynie.

       Podziękowania kierujemy również do strażaków OSP Knyszyn za pomoc w rozładunku busa.

      • "Ocalić historię od zapomnienia i łączyć pokolenia”

      • Dnia 08.03.2022 r. uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej im. Płk Witolda Pileckiego z Knyszyna odwiedzili Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

       Wyjazd miał na celu przybliżyć historię ludzi zesłanych na Sybir oraz historię polskich oficerów pomordowanych w Katyniu. Jak możemy przeczytać na wystawie, „Syberia to kraina w Azji porośnięta tajgą. W języku polskim istnieje jednak jeszcze słowo Sybir, oznaczające coś zupełnie innego. Sybir to symbol niewoli i cierpienia obejmujący wszystkie miejsca w Rosji lub w Związku Sowieckim, do którego trafiali zesłańcy. (…) Sybir w XX wieku stał się największym więzieniem świata, symbolem cierpienia, bólu i tęsknoty, ale też niezłomności i walki o przetrwanie.” Biorąc udział w zajęciach edukacyjnych uczniowie dowiedzieli się czym był Sybir, poznali niesamowite życiorysy Polaków, którzy w XIX w. na Syberii zbudowali swoje kariery. Siódmoklasiści i ósmoklasiści poznali syberyjską faunę i florę oraz kultury rdzennych plemion. Oprócz zajęć zwiedziliśmy muzeum. Wystawa bardzo przemawia do wyobraźni, bo życiorysy Sybiraków nie pozwalają na obojętność. Uczniowie poznali bliżej losy zesłanych i doświadczyli namiastki ich dramatu. Tematyka Sybiru oraz oficerów pomordowanych w Katyniu bardzo zainteresowała naszych uczniów. Z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści i historii ludzi wywożonych w różnych czasach na Sybir. Muzeum to nie tylko wystawa. To setki poruszających opowieści o wielu zesłańcach.

       Musimy pamiętać o tamtych tragicznych wydarzeniach i być strażnikami historii. Mamy przecież obowiązek pielęgnowania naszej przeszłości i przekazywania prawdy o niej.

      • POMOC UKRAINIE

      • W związku z sytuacją na Ukrainie Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Płk. Witolda Pileckiego w Knyszynie zorganizował zbiórkę potrzebnych rzeczy, materiałów opatrunkowych, pieluch, chusteczek nawilżanych oraz innych środków higienicznych i chemicznych; żywności długoterminowej ukraińskim rodzinom, a w szczególności dzieciom.

       Zespół Szkół Ogólnokształcących serdecznie dziękuje za zaangażowanie tym, którzy wspomagali akcję: Rodzicom, Nauczycielom, Uczniom, Dziękujemy za ofiarowany czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka, za przyłączenie się do akcji i bezinteresowny dar serca. Oczywiście jak zawsze nie zawiedliście. Dzięki Wam udało nam się zebrać i przekazać wszystkie rzeczy potrzebne ludziom na granicy polsko-ukraińskiej.

      • Solidarni z Ukrainą

      • W dniu dzisiejszym 10.03.21r. uczniowie ZSO w Knyszynie ubrali się na niebiesko i żółto w ramach solidarności z narodem ukraińskim.