• 25.02.2024 17:44
        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17.11.1999 r.

Ta bardzo ważna data przypomina nam o bogactwie różnorodności językowej oraz o tym, że chroniąc język ojczysty dbamy o tożsamość kulturową. W związku z tym najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani z wagą dbałości o język ojczysty. W każdej grupie przedszkolnej odbyły się zabawy, w których główną rolę odegrały „mowa i słowa”. Przedszkolaki poznały popularnych autorów literatury dla dzieci oraz ich utwory, 📚 przypomniały sobie polski alfabet 🔠, rozmawiały o kulturze słowa, zmierzyły się z popularnymi łamańcami językowymi oraz stworzyły prace plastyczne z trudnymi głoskami w głównej roli.

Podążając za myślą naszego poety Mikołaja Reja

"Niechaj narodowie wżdy

postronni znają, iż Polacy

nie gęsi, iż swój język mają’’

dzieci zrozumiały, iż bardzo ważne jest, aby troszczyć się o piękno mowy ojczystej, o propagowanie i utrwalanie poprawnych form języka zarówno w mowie, jak i piśmie.