• Aktualności

            • WIZYTA W SEJMIE RP W WARSZAWIE

            • 15.05.2023r.

              W dniu 09.05.2023 r. uczniowie klas VIII A, VIII B i VII wzięli udział w wyjeździe do Sejmu RP w Warszawie. Wyjazd sponsorował Pan Poseł Mieczysław Baszko i organizowany był przez Pana Posła i ZSO w Knyszynie.

              Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z wyglądem polskiego parlamentu: Sejmu i Senatu RP, gdzie uchwalane jest prawo Rzeczypospolitej Polskiej –  zapoznać się z historią Sejmu, pracą i zadaniami posłów i senatorów. Zwiedzali ważniejsze pomieszczenia sejmowe i Kaplicę Sejmową.

              W Sali Posiedzeń Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – zasiadając w galerii dla gości sejmowych - mogli obserwować na żywo odbywające się aktualnie wystąpienie jednego z wiceministrów rolnictwa, przedstawiającego informację rządową posłom.  Zostali przywitani przez prowadzącą obrady Panią Wicemarszałek.

              Zdobyta w Sejmie wiedza przyda się uczniom w nauce historii i wiedzy o społeczeństwie. Przy okazji spaceru po wizycie w Sejmie udaliśmy się pod Zamek Królewski w Warszawie i na Stare Miasto oraz odbyliśmy przechadzkę pod Pałac Prezydencki.

              Uczestnicy wyjazdu otrzymali okolicznościowe podziękowania     indywidualnie i zbiorowo od Pana Posła Mieczysława Baszko:

              „Serdecznie podziękowania!

              Dziękuję za udział w wycieczce do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej: Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie – mającej na celu poznanie historii Polskiego Parlamentu oraz zapoznanie się z jego współczesnym obliczem. (………). Tym samym cieszę się, że choć część mojej pracy i miejsce w którym na co dzień piastuję posługę społeczeństwu mogłem pokazać i przedstawić część historii Polskiego Parlamentu oraz zwiedzając, wspólnie zasiąść w ławach na Sali Posiedzeń Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Mam nadzieję, że zwiedzanie było dobrą lekcją patriotyzmu oraz poznaniem od „kuchni” Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.”

              Dziękujemy za sponsorowanie wyjazdu Panie Pośle!

            • Igrzyska Województwa Podlaskiego w Trójboju Lekkoatletycznym

            • 12.05.2023r.

              Dnia 12.05.2023 r. na stadionie MOSiR w Białymstoku odbyły się Igrzyska Województwa Podlaskiego w Trójboju Lekkoatletycznym. Uczennice naszej szkoły w składzie Gabriela Gołko, Malwina Niedzielewska, Maja Wojtecka, Joanna Przybyszewska i Paulina Rutkowska - po zdobyciu wcześniejszego awansu w dniu 28.04.2023r. w powiecie - rywalizowały w biegu na 60m., skoku w dal i rzucie piłeczką palantową.

              Gratulujemy i życzymy sukcesów sportowych!

            • Dzień w Ziołowym Zakątku

            • 09.05.2023r.

              Dziś klasy 1a, 1b i 2a spędziły uroczy dzień w Ziołowym Zakątku. Zwiedziliśmy ogród botaniczny, zagrodę ze zwierzętami. Wzięliśmy udział w warsztatach herbacianych i zapachowych. Bawiliśmy się tak, jak nasi pradziadkowie - w stodole na sianie. Wyjazd był baaaaardzo udany!!!!!

            • Zmiana planu lekcji

            • 05.05.2023r.

              Informujemy, że od 08.05.2023r. nastąpi drobna zmiana planu lekcji. Prosimy o zapoznanie się z nowym rozkładem.

            • Witaj majowa jutrzenko!

            • 03.05.2023r.

              Witaj majowa jutrzenko! – czyli jak obchodziliśmy Święto Narodowe Trzeciego Maja.

              Było uroczyście, śpiewnie i radośnie!

            • Zawody w Lekkoatletyce

            • 28.04.2023r.

               W dniu 28.04.2023 uczniowie naszej szkoły brali udział w zawodach lekkoatletycznych trójboju (klasy IV) oraz czwórboju (klasy V). Konkurencje, które wchodziły w skład trójboju to: bieg na 60m, rzut piłeczką palantową oraz skok w dal. Na czwórbój składają się te same dyscypliny dodatkowo wzbogacone o bieg na 600m dziewcząt i 1000 m dla chłopców. Dla uczniów klas IV był to pierwszy start w zawodach sportowych. Nie brakowało stresów i nerwów, które nieodłącznie towarzyszą rywalizacji sportowej. Na oficjalne wyniki przyjdzie nam poczekać do momentu, kiedy pozostaną rozegrane zawody, w których będą uczestniczyć pozostałe szkoły z powiatu, które w dniu dzisiejszym nie mogły wystartować.

              Dziękujemy naszym uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły w zawodach.

            • PRZYGOTOWANIA CZWARTOKLASISTÓW DO EGZAMINU NA KARTĘ ROWEROWĄ

            • 26.04.2023r.

              Uczniowie klasy czwartej, w ramach przygotowań do egzaminu na kartę rowerową, uczestniczyli w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzonych przez Pana Adama Kozłowskiego – nauczyciela wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa.

              Czwartoklasiści z uwagą wysłuchali prelekcji na temat zasad udzielania pomocy w sytuacji skaleczenia, krwotoku z nosa, złamania oraz utraty przytomności. Głównym celem spotkania były działania praktyczne. Pod nadzorem pana Adama uczniowie mieli okazję opatrzeć ranę, usztywnić złamaną kończynę, a także zmierzyć się z trudną umiejętnością – masażem serca.

              Natomiast na lekcjach techniki czwartoklasiści, nabywając wiadomości dotyczące zasad ruchu drogowego połączyli swoją wiedzę z praktyką, realizując projekt pt. „MAKIETA SKRZYŻOWANIA”. Podczas pracy zespołowej uczniowie zwracali uwagę na istotne elementy drogi, ważne znaki, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także doskonalili umiejętności takie jak: współdziałanie w zespole, planowanie etapów pracy i ich realizacja w określonym czasie. Kluczowym etapem była prezentacja powstałych makiet, a w szczególności ustalenie kolejności przejazdu uczestników ruchu, którzy „znaleźli się” na skrzyżowaniu.

              Podjęte działania sprzyjały aktywności i kreatywności uczniów. Mamy nadzieję, że zaowocują pozytywnym wynikiem egzaminu, który już wkrótce czeka czwartoklasistów! Trzymamy mocno kciuki!

            • Żywa lekcja historii - „Polskie powstania narodowe”

            • 21.04.2023r.

              W dniu 21.04.3023 r. w naszej szkole uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej wzięli udział w żywej lekcji historii poświęconej historii polskich powstań narodowych od XVIII do XX wieku. Uczniowie mogli wysłuchać historii od upadku Rzeczypospolitej po III rozbiorze Polski w 1795 roku, poprzez Konfederację Barską i Powstanie Kościuszkowskie, wielkie powstania narodowe w XIX wieku: Powstanie Listopadowe i Powstanie Styczniowe aż do XX wieku: wybuchu I wojny światowej, utworzenia Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego - wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odrodzenia Polski.

              Poza poznaniem tła i okoliczności historii powstań narodowych ważnych dla Polaków, atrakcją tej żywej lekcji historii była możliwość przebrania się – włożenia strojów powstańców z poszczególnych powstań oraz zapoznania się z ich bronią, potrzymanie jej, a nawet użycia. Były też elementy musztry wojskowej.

              Było to ciekawe doświadczenie dla uczestników tego spotkania.

            • Święto Chrztu Polski

            • 17.04.2023r.

               W dniu 17 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Płk. Witolda Pileckiego w Knyszynie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Chrztu Polski z udziałem uczniów klas 1- 8.

                   Chrzest Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego uznawane za symboliczny początek naszej państwowości. Za datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 2 lutego 2019 roku ustanowił 14 kwietnia świętem państwowym.

                  Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Pani dyrektor Justyna Jaromińska przywitała wszystkich na apelu, a Pan Andrzej Paszkowski przybliżył zebranym historię i wydarzenia poprzedzające przyjęcie chrztu przez Mieszka I.  W dalszej części uczniowie klasy 6 a zaprosili na niecodzienną lekcję historii. Inscenizacja przygotowana i zaprezentowana przez nich przybliżyła zebranym epokę, wydarzenia i postacie związane z początkami państwa i Chrztem Polski.

            • Program "Projektor"

            • 14.04.2023r.

              W dniach 03.04 i 14.04.uczniowie kl. 4a brali udział w zajęciach PROGRAMU PROJEKTOR. Warsztaty przeprowadzili p. Karolina i p. Jakub, którzy są wolontariuszami- studentami.

              Podczas pierwszego spotkania uczestnicy przedstawili się, opowiedzieli o sobie, stworzyli kontrakt oraz brali udział w zabawach integrujących grupą: " Co nas łączy" i " kosz i balon". Następnie odczytali listy z przyszłości zatytuawane: 1."Ochrona Planety" 2."Świadomość medialna" 3."Szczęście osobiste".  Wiele radości dostarczyło uczniom rysowanie autorów listu

              Drugie spotkanie, którego temat wybrali uczniowie, dotyczyło "Świadomości medialnej". Podczas zabawy "kto, tak jak ja..."dzieci symbolicznie " zaplątały się w sieć. Z dużym zapałem i zaangażowaniem odszukali informacje dotyczące następujących pojęć: NETYKIETA, FAKE NEWS, CYFROWY ŚLAD, INFORMACJE W SIECI I WSPÓŁPRACA W SIECI Podczas pracy w grupie pokazali przykłady HEJTU, i szukali rozwiązań problemu Zakończenie zajęć to podsumowanie pracy i ich ocena. Zajęcia były bardzo ciekawe, rozbudzały kreatywność, uczyły współpracy.  To był BARDZO DOBRY CZAS.

            • Życzenia...

            • 06.04.2023r.

              Z okazji Świąt Wielkanocy życzymy, aby te święta były pełne nadziei, wiary, radości oraz wzajemnej życzliwości. Niech ten czas napełni Was pokojem i wiarą oraz da siłę w pokonywaniu codziennych trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość, a Chrystus zmartwychwstały przyniesie wiosenne kwiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia.

               

                                                                        Najlepsze świąteczne życzenia składa      

                                                                 Dyrekcja ZSO w Knyszyn

                                                          Justyna Jaromińska Joanna Nalewajko

            • "O śpiewającej biedronce"

            • 04.04.2023r.

              " O śpiewającej biedronce" to tytuł dzisiejszej Audycji Muzycznej przeznaczonej dla przedszkolaków i klas 1-3,. Wspólne muzykowanie wprawiło wszystkich w radosny nastrój. Muzycy w zabawny sposób zapoznali dzieci z elementami dzieła muzycznego takimi jak: rytm, melodia, tempo i dynamika.

            • Światowy Dzień Autyzmu

            • 03.04.2023r.

              2 kwietnia to Dzień Świadomości Autyzmu.

              W poniedziałek społeczność szkolna i przedszkolna bardzo aktywnie włączyła się do tej akcji poprzez niebieskie akcenty w ubiorze i krótką scenkę- piosenkę pokazującą, że "autysta" to ktoś piękny i wrażliwy. Bądźmy i my wrażliwi i otwarci na piękno drugiego człowieka.

            • Lekcja z Tinkercad

            • 31.03.2023r.

              W ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy 6a poznali Tinkercad -  program do modelowania 3D i kodowania.  Zaprojektowali swoje pierwsze breloczki. Najlepsze prace zostaną wydrukowane.

            • Piosenka francuska

            • 30.03.2023r.

              Tematem Koncertu, który odbył się 29.03. w naszej szkole dla klas IV- VII. Była "Piosenka francuska". To gatunek, w którym niezmiernie ważny jest tekst literacki. Młodzież mogła posłuchać dziś utworów takich artystów jak Joe Dassin i Charles Aznavour. Prawdziwą ikoną piosenki francuskiej była Edith Piaf, piosenkarka słynąca z niebywałej ekspresji i dramatyzmu. Nie zabrakło również klimatycznej muzyki akordeonowej, dzięki której muzycy przenieśli słuchaczy do XIX i XX wiecznych ulic paryskich, gdzie usłyszeć można było walc musette i kankan. To było niezwykłe spotkanie z kulturą muzyczną Paryża.

            • PROJEKTY UCZNIÓW KLAS V I VI NA LEKCJACH TECHNIKI

            • 23.03.2023r.

              Uczniowie klas VI, poznając technikę w najbliższym otoczeniu, w tym dom jako budynek mieszkalny, mieli okazję zaprojektować modele urządzeń przydatnych w codziennym funkcjonowaniu, a przede wszystkim poprawiających komfort życia domowników. W ten sposób powstały bardzo kreatywne prace, takie jak: profesjonalne płyty indukcyjne i gazowe, pralko – suszarki, chłodziarki, laptopy, a także odbiorniki radiowe i telewizyjne. Ważnym elementem projektu było przedstawienie reklamy wykonanego produktu. Z zadaniem tym szóstoklasiści poradzili sobie doskonale!

              Z kolei uczniowie klas V, zgłębiając swoją wiedzę na temat różnych materiałów, ich właściwości, zastosowań i obróbki, podjęli się wykonania prac z wykorzystaniem metalu. Wśród projektów znalazły się: organizery, roboty, sówki, blaszane ludziki ... Pomysłowość zastosowanych elementów i efekty prac uczniów były naprawdę imponujące!

              Prace wytwórcze pozwalają rozwijać sprawność manualną, myślenie techniczne, a także kształcą umiejętność rozwiązywania problemów konstrukcyjnych. Nabywanie takich umiejętności z pewnością przyda się naszym uczniom w codziennym życiu.

            • „Od świtu do zmierzchu”

            • 22.03.2023r.

              22 marca po raz szósty został zorganizowany w naszej szkole Konkurs Recytatorski Poetów Ziemi Knyszyńskiej „Od świtu do zmierzchu” im. Elżbiety Daniszewskiej.

              Organizatorzy: nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie oraz Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta chcieli przybliżyć młodzieży postaci: Elżbiety Daniszewskiej, Reginy Świtoń i Anny Piechockiej.

              Honorowy Patronat objęli: Podlaski Kurator Oświaty, Starosta Moniecki oraz Burmistrz Knyszyna.

              Wyniki zmagań konkursowych:

              I miejsce - Amelia Zabielska (Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Kalinówce Kościelnej),

              II miejsce – Julia Suska, III miejsce – Aleksandra Radzewicz (Szkoła Podstawowa im. Płk. W. Pileckiego w Knyszynie).

              Wyróżnienia:

              Izabela Matwiejczyk, Magdalena Nowacka i Michalina Szypulska.

              Atrakcyjne nagrody ufundowali sponsorzy: Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta, Burmistrz Knyszyna, Starostwo Powiatowe w Mońkach.

              Mamy nadzieję, że dzięki konkursowi młodzież będzie pamiętała o regionalnych poetach, pisarzach, gawędziarzach oraz pogłębi swoją znajomość ich twórczości.